Php Dersleri

Güncel Eğitimler

Proje Oluşturma Aşamaları

Kategori: Rehber 1 Yıl önce yazıldı 0 Yorum

Günümüzde neredeyse hepimiz proje oluşturma çabası içerisindeyiz.Peki bu projeleri oluştururken bazı etmenleri atladığımızın farkında değiliz.

Bu konuda kişisel düşüncem 3 maddeden oluşmaktadır.

  1. Proje hangi sorunlara çözüm buluyor ?
  2. Böyle bir proje varmı ?
  3. Proje yapılabilir mi  ?
  4. Böyle bir proje olsa kendim kullanırmıyım ?
  5. Kolları sıvayalım

1.Proje hangi sorunlara çözüm buluyor ?

Belkide en önemli sayılabilecek madde budur ki 1. sıraya o yüzden koydum.Projelerin çıkış amacı zaten hedef edilen kitlenin belirli bir sorunlarına yol gösterici olmaktır.Düşündüğünüz proje eğer insanların sorunlarına çözüm oluşturabileceğini düşünüyorsanız hiç vazgeçmeyin hemen 2. aşamaya geçin.

2. Böyle bir Proje varmı ? 

projenizi hayata geçirmeden önce analiz yapmanız çok önemli yeni katılacağınız pazarda böyle bir proje mevcutmu sorusunu kendinize sormanız gerekmektedir.

Eğer böyle bir proje yoksa direk 3. aşamaya geçebilirsiniz.Ancak böyle bir proje varsa şu soruyu kendinize yöneltmelisiniz projemi diğer projelerden ayıran özellikleri neler veya insanlar neden benim projemi kullanmalı bu aşamada da kendinizce haklı çıktıgınızı varsayıyorum.

3.Proje yapılabilir mi ?

Projenizin gerçekçiliği çok önemli  yani elde olan kaynaklarla böyle bir proje hayata geçirilebilir mi bunun analizi iyi yapılmalıdır ki sonradan oluşabilecek sorunlarda projenizden vazgeçmeyin.Eğer yapılabiliyorsa 4. aşamaya geçebilirsiniz.

4.Böyle bir proje olsa kendim kullanırmıyım ?

Bu bölüm çok kritik . Bu bölümde kesinlikle duygularınızı bir köşeye bırakmalısınız.Tamamen gerçekçi olmalısınızki projenizin gerçek değeri ortaya çıksın.Eğer sizin yerinize başka birisi böyle bir proje oluşturmuş olsaydı cidden kullanırmıydınız ?  ( Nacizane kendi düşüncem , kendi projeni sen kullanmıyorsan  başkası neden kullansın ? )

Eğer bu bölümede cevabınız EVET ise 5. aşamaya geçiniz eğer degilse 1. aşamaya geri dönünüz.

5.Artık kolları sıvayalım

Herşey tamam proje güzel şeyler çıkarıcak ortaya buna eminiz ama nasıl yapıcaz ,bize neler gerekli, ne kadar bütçe gerekli bunlarıda düşünmek gerek tabikide ama en önemlisi vazgeçmeyin ne olursa olsun önünüze birçok engel çıkabilir belkide herşeyi dogru yapmanıza ragman projeniz gerektiği değeri almıcak belkide hiçkimse kullanmıcak bunlar çok normal şeyler böyle engeller sizi projenize daha da baglamalıdır.

Bu yazımda yazabileceklerim bu kadar , Yazım nacizane kendi düşüncemdir haksız veya haklı oldugum yerler vardır muhakkak sizde bu yönde değerlendirirseniz sevinirim. BOL PROJELİ GÜNLER DİLERİM.

 

 

YORUMLAR
MERT BULDUR

Merhaba 17 Eylül 1995 Köyceğiz / Muğla Dogumluyum.Yaklaşık 10 yıldır Web Teknolojileri üzerinde Yazılım yapmaktayım.Herdaim kendimi geliştiriyorum.

SON YORUMLAR
"Mahmut kaya" Meta Tag Listesi ve Açıklamaları Gönderisine Yorum Yaptı
"Ahmet" Sql il ilçe Listesi Gönderisine Yorum Yaptı
"mert buldur" Php ile Dosyaya Veri Yazımı Gönderisine Yorum Yaptı